Hollolan seurakunnan metsävarannot ovat Kuhmoisissa

Päätökset metsäomistuksen käytöstä tehdään vuosittain talousarviokäsittelyssä, jonka hyväksyy kirkkovaltuusto. Kirkkoneuvoston taloudellinen jaosto lopetettiin viime syksynä työajan säästämiseksi.

Suurin osa Hollolan seurakunnan metsästä sijaitsee Kuhmoisissa. Kappeliseurakunta omistaa yhteensä 1 263 hehtaaria metsätalousmaata.

Kappalainen Tuomas Taipaleen mukaan Kuhmoisten metsäomaisuuden tuotto on vuositasolla kahden ja kolmensadantuhannen euron välillä.

– Se on suuri tuotto meidän verokertymän lisäksi. Siinä mielessä olemme tuottaja Hollolan seurakunnalle. Nyt on poikkeuksellisen hyvä aika. Energiapuusta maksetaan enemmän kuin muutama vuosi sitten klapeista. Mutta ei sekään loputtomasti kestä, sanoi Taipale tammikuun lopulla järjestetyssä seurakuntainfossa.

Seurakunta saa puunmyyntituloja hakkuista, jonka tuotot vaihtelevat vuosittain. Metsiä hoidetaan metsäsuunnitelmien mukaan, ja hakkuumäärä on ollut noin 10–20 prosenttia pienempi kuin metsän vuotuinen kasvu vuonna 2023 Hollolan seurakunnan viestinnän asiantuntija Juhana Säden mukaan.

– Hollolan seurakunta saa tuloja metsänhoitosuunnitelman mukaisista hakkuista. Vuonna 2023 puunmyyntituloja kertyi yli 100 000 euroa enemmän kuin edellisenä vuonna ja arvioidussa talousarviossa​, Säde kertoo.

Yhdistetyssä seurakuntarakenteessa puun myynti hyödyttää Hollolan seurakuntaa laajemmin esimerkiksi rahoittamalla kulttuurihistoriallisten rakennusten korjaus- ja kunnossapitotöitä. Kuhmoinen on saamassa tuotosta osansa.

Miten metsästä saatavia tuottoja on Kuhmoisissa käytetty? Koko juttu on julkaistu viikon kuusi Kuhmoisten Sanomissa. Näköislehden irtonumeron voit ostaa Lehtiluukusta.

Be the first to comment on "Hollolan seurakunnan metsävarannot ovat Kuhmoisissa"

Vastaa