Uutiset

Festivaalit käynnistyivät rentoutuksella

Kuhmoinen kuhtuu: WE ARE ONE -festivaalit käynnistyivät perjantai-iltana Kuhmolassa rauhallisilla avajaisilla. Helmi Ahvenniemi ohjasi yleisölle rentouttavia liikkeitä Matti Kohopään soittaessa 1500-luvun rauhoittavia sävelmiä kuusi- ja kahdeksankielisillä luutuillaan.
Signe Koskinen (keskellä) lausui muutaman kirjoittamansa runon.
Viime vuoden festareiden ulkomaisten esiintyjien videotervehdyksiä odotellessa Sari Wallenius (vasemmalla) yhdessä Maria Sundforsin (oikealla) kanssa yllyttivät kaikki mukaan yhteislauluun.
– Fiilis on rauhallinen. Ja se on kuplivan odottava. Eilen turbotiimi Päijän Marinesta sai aidat pystyyn. Baari on valmiina ja tekniikka rakentaa lavaa. Tehtävät on selvillä. Ennakkoon on ostettu paljon lippuja ja näyttää siltä että saamme isot bileet, kertoo tyytyväisenä festivaalin tuottaja Sari ”Sakke” Wallenius.

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.