TEKSTI KUHMOISTEN SANOMAT
LIIKENNEVALVONNAN TULOKSENA Sisä-Suomen poliisi tapasi juhannuksen tieliikenteessä kymmenen rattijuoppoa. Yksi heistä oli ajokiellossa oleva kuljettaja, joka puhalsi mittariin yli kolmen promillen lukeman. Kyseessä oli jo viides törkeä rattijuopumus samalle kuljettajalle vuoden sisällä.
Poliisi määräsi torstain ja sunnuntain välillä yhteensä 25 kuljettajaa ajokieltoon. 19 kuljettajaa määrättiin ajokieltoon liikenneturvallisuuden vaarantamisen sekä vakavan piittaamattomuuden vuoksi ja kuusi kuljettajaa törkeän liikenneturvallisuuden vaarantamisen vuoksi. Ajokieltojen syynä oli useimmissa tapauksissa kova ylinopeus tai vaaraa aiheuttava ohittaminen.
Liikennettä valvottiin myös vesillä koko Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella. Poliisi havaitsi vesiliikennevalvonnassa kuusi vesiliikennejuopumusta, joista viisi oli Pirkanmaalla ja yksi Keski-Suomessa. Lisäksi poliisi antoi sakkoja muun muassa pelastusliivien puuttumisesta.








Yksi kommenttiKommentoi
Sisä-Suomen poliisilaitos toimii Pirkanmaalla ja Keski-Suomessa 45 kunnan alueella. Vähän vaikea maallikon hahmottaa, oliko juhannusratsioiden saalis paljon vai vähän. Olivatko määrät tavanomaisia aiempiin vuosiin verrattuna jne.