
Kuhmolassa järjestetään helmikuun alussa ainutlaatuinen esitys, joka kantaa nimeä Runonlausuntaa ja haitarimusiikkia.
Kyseinen kiertue käy läpi 32 esityspaikkaa, ja lavalla nähdään näyttelijä Matti Ristinen, harmonikkavirtuoosi Johanna Juhola sekä tanssija-näyttelijä Sari Haapamäki. Tapahtuma on lähtöisin Ristisen omasta, pitkäaikaisesta haaveesta, sillä runous on aina ollut lähellä hänen sydäntään.
– Ensimmäiset esiintymiseni ovat tapahtuneet nimenomaan runonlausunnan kautta, ja se on kulkenut mukana koko elämäni. Välillä aktiivisemmin, ja välillä harvemmin, Ristinen sanoo.
Hänen ensimmäisen julkinen esiintymisensä tapahtui veteraanien juhlissa 80-luvun lopulla, jolloin Ristinen lausui Aleksis Kiven Pohjatuuli-runon. Lisäksi hän teki noin 20 vuotta sitten ystävänsä ja entisen opettajansa Anja Vähäahon kanssa kiertueen, jossa he pitivät runoillan Eino Leinon Helkavirsistä.
– Monologit ja pienimuotoisetkin esitykset ovat aina kulkeneet rinnallani, ja nyt tuli taas uudestaan halu istua alas ja rauhoittua runojen ääreen. Siitä tämä esitys kumpuaa.
Lue viikon 5 Kuhmoisten Sanomista, mikä sai Matti Ristisen esityksineen hakeutumaan juuri pienten kylien seurantaloihin, ja miten visuaalisuus sekä tarinat vaikuttavat runonlausuntaan. Irtonumeron voit ostaa täältä.