Erä- ja metsästyspäivät lauantaina vetivät Rosellin puukkopajan parkkipaikat täyteen. Rosellin tuotantopäällikkö Markus Korppilan mukaan väkeä oli tullut paikalle mukavasti toistasataa.
– Saimme houkuteltua uusia ihmisiä tutustumaan valikoimaamme. Taas oli puhetta siitä, kuinka kaikki tietävät Kuhmoisissa olevan puukkopajan, mutta siellä ei ole tullut käytyä. Täytyy toivoa, että loputkin paikalliset löytävät paikan, sanoo Korppila.
Myymälässä oli esillä puukkoja, kirveitä ja oheistuotteita. Ulkona oli tarjolla kahvia ja makkaranpaistoa.
Rosellin suosituin malli on perinteinen eräpuukko, josta puukkopaja on aikoinaan lähtenyt rakentumaan.
– Viime vuosien aikana olemme kehittäneet toimintaa ja tuotteita paljonkin sekä tuoneet uutta näkökulmaa mukaan.
Maailman myllerrykset ovat tuntuneet myös Rosellilla.
– Korona-aikana retkeilyn harrastaminen lisääntyi hurjasti, ja sehän näkyi meillä positiivisena myyntinä. Nyt sodan alkaminen, raaka-aineiden saantivaikeudet ja energian kallistuminen taas näyttäytyvät negatiivisena, miettii Korppila.
Kesän alkuun suunniteltu vuolukurssi jouduttiin perumaan liian vähäisen ilmoittautujamäärän vuoksi.
– Ehkä ihmiset eivät halunneet aikatauluttaa kesälomaansa.
Ennen joulua Rosellilla on aikomus järjestää avoimet ovet -tilaisuus.
– Silloin pääsee tutustumaan myös tuotantotiloihin. Tuotteiden korkealle hinnalle tulee selitys, kun asiakas näkee käsityön määrän käytännössä, kertoo Korppila.
Juttu on julkaistu viikon 39 Kuhmoisten Sanomissa. Voit ostaa koko lehden luettavaksi Lehtiluukusta. Rosellilla kuvat kävi ottamassa Jeremy Roselli.











