TEKSTI KUHMOISTEN SANOMAT
PARTIOLIPPUKUNTA KUHMOISTEN Korpisudet ry on kunnostanut kokoontumistilansa edustan Vesurin myöntämällä Nuoriso Leader -rahoituksella. Nuoret suunnittelivat ja rakensivat terassin, kasasivat hankitut huonekalut ja ehostivat terassin heille mieluisaksi kokoontumispaikaksi.
Nyt Vesuri-ryhmä on jälleen käynnistänyt nuorten omille, yleishyödyllisille projekteille tarkoitetun Nuoriso Leader -rahoitushaun, joka jatkuu helmikuun loppuun saakka. Rahoitusta myönnetään projektiin, jossa hankitaan esimerkiksi nuorille yhteiseen käyttöön harrastusvälineitä tai parannetaan nuorten kokoontumispaikan viihtyvyyttä.
NUORISO LEADER -tuilla on aiempina vuosina hankittu muun muassa kanootteja ja muita harrastusvälineitä, videokameroita, musiikkilaitteita ja 3D-tulostimia nuorten yhteiseen käyttöön ja toimintaan. Nuoret ovat kunnostaneet heidän toiminnassaan olevia tiloja, hankkineet yhteiskäyttöön lainattavia välineitä ja toteuttaneet esim. ulkokuntosalin sekä paljon muuta. Pääpaino on erilaisissa kalusto-, laite- ja harrastusvälinehankinnoissa. Aiempina vuosina toteutettuihin Nuoriso Leader -projekteihin voi tutustua Vesuri-ryhmän verkkosivuilla.
Nuoriso Leader -tukea voivat hakea 13–25-vuotiaat nuoret tai heidän kanssaan toimiva yhdistys. Nuoria tulee olla projektissa vähintään kolme ja he suunnittelevat, toteuttavat ja arvioivat projektin yhdessä. Rahoitusta hakevalla ryhmällä tulee olla nimetty täysi-ikäinen vastuuhenkilö.
Tuen määrä on sadasta eurosta tuhanteen euroon, ja enintään 90 prosenttia projektin kustannuksista. Omaa rahoitusta tarvitaan kymmenen prosenttia kustannuksista. Tukea ei myönnetä tapahtumien järjestämiseen, yksityiseen harrastukseen eikä sellaiseen kalustoon tai toimintaan, joka kuuluu jonkin muun organisaation rahoitettavaksi, kuten kunnan ja koulun. Projektin tulee hyödyttää mahdollisimman monia myös sen päätyttyä ja hyödyn tulee kohdistua Vesuri-ryhmän toiminta-alueelle: Kuhmoinen, Keuruu, Jämsä, Multia ja Petäjävesi.
Lisätietoa Nuoriso Leader-rahoituksesta saa ottamalla yhteyttä Vesuri-ryhmään ja yhdistyksen verkkosivuilta. Rahoitusta voi hakea sähköisellä hakulomakkeella, joka on julkaistu Vesurin kotisivuilla.
NUORISO LEADER -rahoituksen lisäksi Vesuri-ryhmä myöntää rahoitusta myös yhdistysten muihin tarpeisiin ja ideoihin. Rahaa myönnetään investointeihin ja kehittämiseen. Investointihankkeita voivat olla esim. lähiliikuntapaikkojen, luontokohteiden tai harrastus- ja kokoontumispaikkojen rakentaminen tai kunnostaminen. Myös yhteiseen käyttöön tulevien välineiden hankinta on mahdollista.
Kehittämishankkeilla voidaan parantaa muun muassa maaseudun palveluita, harrastusmahdollisuuksia, asuinviihtyvyyttä sekä kylien älykkäitä ratkaisuja ja ympäristöasioita. Vesuri-ryhmä järjestää rahoitusklinikoita alueen kunnissa. Kuhmoisissa seuraava rahoitusklinikka järjestetään keskiviikkona 4. helmikuuta ja siihen voi varata ajan Vesurista.








