Vuoden 2023 tilinpäätökset ovat myöhässä useissa niissä kunnissa, joissa ne ovat Kuntalaskenta Oy:n työn alla. Kuhmoisten kunnan lisäksi omaa tilinpäätöstään odottelevat ainakin Hyrynsalmi, Jämijärvi ja Kinnula. Rantasalmi sai omansa aivan äskettäin.
Kuhmoisten kunnanhallitus totesi huhtikuun lopussa pitämässään kokouksessa, että kunta tulee esittämään asiassa korvausvaatimuksen Kuntalaskenta Oy:lle. Tilinpäätöksestä vastaava Kuntalaskenta Oy ei ole lukuisista palavereista huolimatta osannut arvioida tilinpäätöksen valmistumisen ajankohtaa.
– Kuntalaskentaan on koko ajan oltu yhteydessä. Myös tilintarkastaja on tietoinen tilanteesta, kunnanhallituksen puheenjohtaja Kari Paajanen sanoo.
Kuhmoisten kunta on toimittanut tarvittavat tilinpäätösaineistot Kuntalaskenta Oy:lle ajoissa, joten tilinpäätöksen myöhästyminen ei johdu kunnan toiminnasta. Siitä huolimatta Avoin Kuhmoinen -ryhmä on Osku Puukilan johdolla jättänyt oikeuskanslerille valituksen myöhästyvästä tilinpäätöksestä.
Miten Osku Puukila kommentoi kantelua ja miten tilannetta kommentoi Kinnulan kunnanjohtaja Marja Lehtonen? Millaisia seuraamuksia myöhästyneestä tilinpäätöksestä voi kunnille tulla ja miten Kuntalaskenta Oy selittää myöhästelyä? Lue juttu kokonaisuudessaan viikon 19 Kuhmoisten Sanomista. Voit ostaa näköislehden irtonumeron täältä.








