TEKSTI KUHMOISTEN SANOMAT
YLÄ-PUUKILANTIELLÄ Kuhmoisissa paloi viime yönä noin 25 x 15 metrin kokoinen omakotitalon piharakennus. Palokunnan saapuessa paikalle rakennus oli täyden palon vaiheessa.
Palokunta onnistui sammuttamaan liekit, eikä palosta aiheutunut leviämisvaaraa. Henkilövahinkoja ei tulipalossa tullut.
Palanut piharakennus sijaitsi Osku Puukilan pihapiirissä. Puukilan omien sanojen mukaan talonväki oli täydessä unessa, kun ohikulkija oli tullut heitä herättämään.

– Piharakennus oli täydessä tulessa. Soitin hätäkeskukseen klo 01.29 ja siinä vaiheessa ilmoituksia oli tullut jo useita, Puukila kertoi.
Sisällä piharakennuksessa oli kymmeniä kuutioita puita ja päässä varasto, jossa Puukila säilytti kaikkia työkaluja moottorisahasta alkaen.
– Rakennuksessa ei ollut sähköjä, eikä illalla ollut ukonilmaa. Tänne on vartavasten jonkun täytynyt tulla palo sytyttämään. Poliisi kirjasi tapahtuneesta rikosilmoituksen ja palonsyyntutkinta alkaa jossain vaiheessa, Puukila sanoi.
Juttua muokattu klo 8.10. Lisätty Osku Puukilan kommentit sekä kuvat juttuun.








