Uutiset

Valtuustovuosi alkoi vilkkaalla keskustelulla

Vuoden ensimmäisessä kunnanvaltuuston kokouksessa keskusteltiin vilkkaasti hyvinvointisuunnitelmasta, tarkastuslautakunnan arviointikertomukseen saaduista vastauksista sekä valtuutettujen sidonnaisuuksista. Myös toistaiseksi haudattu koirapuistohanke puhutti yhä.

Kokouksen alkajaisiksi valtuustolle annettiin tiedoksi sekä vanhusten- ja vammaistukirahaston että testamenttirahasto Eila Lind-Korven saldoselvitykset. Avoin Kuhmoinen ryhmän valtuutettu Osku Puukila toi esille rahastojen säännöt, joissa yhä puhutaan lakkautetusta vuodeosastosta.

– Avustuksien käyttö on ollut vaatimatonta ja rahastoja voisi hyödyntää enemmän ikäihmisten hyväksi, Puukila totesi.

Rahastoissa on omaisuutta kymmeniä tuhansia euroja.

Ester Uotilan stipendirahaston rahastosäännöt kaipaavat myös muutosta, sillä sääntöjen tiukkuuden vuoksi avustusta rahastosta hakevia ei ole. Ester Uotilan stipendirahaston saldo on yli 500 000 euroa.
Avoin Kuhmoinen jätti eriäviä mielipiteitä

Avoin Kuhmoinen -ryhmä jätti eriävän mielipiteen eikä halunnut hyväksyä Kuhmoisten kunnan laajaa hyvinvointikertomusta. Puukilan mukaan hyvinvointikertomuksesta puuttui maininnat vuodeosaston ja Kämmekän lopettamisesta. Lisäksi Puukila kiinnitti huomiota mielestään vanhentuneisiin asiakirjoihin, jotka päätöksentekoa ovat ohjanneet sekä vanhojen tilastojen käyttämiseen kertomusta suuniteltaessa.

Kunnanvaltuusto päätti myöntää kunnan vuokrakiinteistöt oy:lle kunnan omavelkaisen takauksen 400 000 euron lainalle. Lainan avulla on tarkoitus tehdä käyttövesiputkiremonttia Jussilankujalla sekä muuttaa lämmitysmuotoa Kaskitiellä.

Avoin Kuhmoinen -ryhmä jätti asiasta eriävän mielipiteen, sillä valtuustolle ei ole haettavaa lainatakuuta varten toimitettu kustannus- eikä kilpailutusarviota.

Kunnanhallitus antoi valtuustolle tiedoksi vastaukset, jotka oli antanut tarkastuslautakunnan vuoden 2022 arviointikertomuksessa esittämiin kysymyksiin. Vastausten viipyminen ja epätarkkuus puhutti valtuutettuja.

– Olenko ainut, joka haluaa vastauksiin muutakin sisältöä kuin ”noudatamme lakia ja järjestystä”? kysyi Kokoomuksen Pekka Pitkäranta.

Hän sai vastauksen kunnanjohtaja Valtteri Väyryseltä, joka totesi:

– Muuta ei voi todeta. Lakeja ja hallintotapaa ei ole rikottu, keskustelu prosessin vääryydestä pitäisi lopettaa ja vastauksen pitäisi riittää.

Pitkärannan huolen siitä, miksi vastaukset tarkastuslautakunnalle kestivät niin kauan allekirjoitti useampi valtuutettu.

– Ikävän myöhässä ne ovat. Vastaukset pitäisi antaa nopeammin, tarkastuslautakunnan puheenjohtajana toiminut SDP:n Kati Hattunen totesi

Väyrysen mukaan vastaukset on kyllä annettu ajoissa, mutta valtuustolle selvitystä ei ole tuotu.
Vuoden 2022 valtuustoaloitteista koirapuistohankkeen vesittyminen puhutti.

– Esityslistassa todetaan, että valtuusto ei myöntänyt koirapuistolle rahaa, mutta ei sitä ikinä haettukaan.

Asia paisui suureksi, mutta pienemmälläkin rahalla saisi koirapuiston tehtyä, Kokoomuksen Päivi Malin totesi.

SDP:n Silmu Sarvala vaati tarkennuksia pöytäkirjaan, sillä kaikki valtuustoaloitteet eivät suinkaan ole loppuun käsitelty.

Sidonnaisuuksista puhuttaessa Avoin Kuhmoinen -ryhmä huomautti, että listasta puuttuu maininta niiden henkilöiden kohdalta, jotka kuuluvat Kuhmoisten vuokrakiinteistöt Oy:n hallitukseen. Nämä henkilöt ovat Kari Paajanen, Sarvala ja Lea Aittolahti, jotka lupasivat tarkistaa, kuuluuko kunnan omien yhtiöiden sidonnaisuuksia ilmoittaa.

– Jos kuuluu, se ehdottomasti tehdään, Sarvala totesi.

Viikon 11 Kuhmoisten Sanomat on maksutta luettavissa Lehtiluukussa. Tutustu ja tilaa viikottaiset paikallisuutiset myös itsellesi.

KategoriaUutiset

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.