Uutiset

Hoiva-apua Filippiineiltä

Hoiva-avustajina Päijännekodilla työskentelevät Janice Reqala, Jocelyn Enopia, Rowena...
Hoiva-avustajina Päijännekodilla työskentelevät Janice Reqala, Jocelyn Enopia, Rowena Eqay ja Leiza Calma jaksavat aina hymyillä.

Neljä hoiva-avustajaa tulee Päijännekodin aulassa iloisina vastaan. Nauru kuuluu jo kaukaa. Naiset ovat Janice Reqala, Leiza Calma, Rowena Eqay ja Jocelyn Enopia. He ovat matkanneet vuosi sitten Filippiineiltä töihin Suomeen.

– Opiskelimme yhdessä hoiva-avustajiksi Hong Kongissa. Opiskelimme myös suomen kieltä.

Naiset ovat tulleet Suomeen Healthcare Staffing Solution -järjestön kautta. HSS hoitaa sote-ammattilaisten rekrytoinnin ja kouluttamisen Suomeen mistä tahansa maailmasta.

– Aamuvuorossa autamme asukkaita aamupesun, suihkun, ehkä saunan ja vessaanmenon kanssa. Autamme myös syömisessä niitä, jotka apua tarvitsevat. Ruuan jälkeen menemme heidän kanssaan ulkoilemaan. Aamu- ja iltatoimet ovat päivän tärkeimmät työt.

– Käytössämme on nostamisen apuvälineet, nosturit. Olemme tottuneet tekemään kovasti töitä. Kaikista vaikeinta meidän mielestämme on Suomen kielen puhuminen. Mutta joka päivä opimme lisää.

– Täällä on helpompi tehdä töitä kuin kotimaassamme Filippiineillä. Palkka on hyvä, kotimaassa emme pystyisi saamaan näin hyvää palkkaa. Suomalaiset ovat meille aina ystävällisiä, kilttejä ja auttavaisia.

Hoiva-avustajat toivovat saavansa jatko-opiskella lähihoitajiksi.

– Odotamme järjestöltä tietoa asiasta.

Miten filippiiniläiset suhtautuvat ikäihmisiin ja mitä naiset eniten ikävöivät? Lue koko juttu viikon 30 Kuhmoisten Sanomista. Voit tilata näköislehden tai ostaa irtonumeron täältä.

KategoriaUutiset

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.