TEKSTI & KUVAT SANNA KANTOLA
Joululahjaksi olis kiva saada.
– Mut kun se ois sitten se ainoo joululahja, alakouluikäiset pohtivat mahdollisuuttaan toivoa virtuaalilaseja lahjaksi.
Kirjaston galleriassa seisoo videonäyttö, johon on kytketty virtuaali- eli VR-lasit. Kirjastonuokkarin peli-ilta on käynnistymässä. Kuhmoislaisnuoret pääsevät kokeilemaan erilaisia lautapelejä ja tutustumaan virtuaalilaseihin.

Nuokkari-illan emännät, kirjastopedagogi Kati Ruuskanen ja nuoriso-ohjaaja Satu Forsberg, seuraavat näytön eteen muodostuvaa jonoa. Reilunkokoiselle näytölle heijastuu kutsuva näkymä virtuaalipelin maailmasta. Innokkaat VR-lasien testaajat odottavat kärsivällisesti vuoroaan.
Hetken hengähdystauon aikana Forsberg ja Ruuskanen taustoittavat lyhyesti peli-illan ideaa.
– Kirjasto on aloittelemassa yhteistyötä kunnan nuorisotoimen kanssa, Ruuskanen kertoo.
– Yhteistä toimintaa on toki ollut aikaisemminkin, on järjestetty muun muassa askarteluiltoja ja osallistuttu toistemme järjestämiin tapahtumiin. Nyt käynnistetään uudenlainen toimintamalli, Forsberg säestää.
Tiistainen peli-ilta sai alkunsa Ruuskasen ideasta. Viime vuoden marraskuussa hän kokeili samantyyppisen tapahtuman järjestämistä edellisessä työpaikassaan, Lapinlahden kirjastossa.
– Rakensimme peli-illan kansallisen peliviikon puitteissa. Tilaisuudesta tuli hyvää palautetta, joten oli intoa lähteä kokeilemaan samanlaista konseptia Kuhmoisissakin.
Kirjastonuokkarin peli-iltaa mainostettiin sosiaalisessa mediassa ja WhatsApp -ryhmissä. Myös koululle välitettiin tieto uudesta teemaillasta. Tapahtuma keräsikin mukavan määrän peleistä kiinnostuneita. Illan aikana paikalla vieraili 17 kokeilunhaluista nuorta.
– Nuokulle pääsevät yli 10-vuotiaat lapset, joten valitsimme kohderyhmäksi tännekin samanikäiset. Jatkossa voidaan miettiä, että olisiko peli-iltoja hyvä järjestää erikseen alakoulu- ja yläkouluikäisille, Forsberg toteaa.

Virtuaalilasit lainattiin kirjastolle alueellisen kehittämiskirjaston puolelta. Laseja lainataan tällä hetkellä vai institutionaalisille käyttäjille, yksityisasiakkailla ei toistaiseksi ole mahdollisuutta lainaan.
VR-laseilla voi pelata virtuaalipelejä yksin, tai jos laseja on useammat, voi muodostaa joukkueen.
Kirjastolla kokeiltavana oli muun muassa Beat Saber -lasermiekkapeli. Kokeilussa olivat myös kerronnalliset Star Wars – ja Down the Rabbit Hole -pelit. Viimeksi mainitut ovat interaktiivisia tarinapelejä, joissa on mahdollista ohjata myös tapahtumien kulkua.
Se, mikä erottaa virtuaalipelit tietokone- ja konsolipeleistä on peliympäristön voimakas immersiivisyys: virtuaalilasien avulla pelaaja astuu sisään pelien maailmaan.
Erilaisia pelejä on helppo ladata virtuaalilaseihin verkosta.
Kirjastolla vierailleet nuoret pääsivät kaikki halutessaan kokeilemaan VR-laseja. Perinteisemmätkin pelit kiinnostivat nuoria ja illan päätteksi Nuokulle lähti lainaan Team 3-lautapeli.
Ovella, kirjastosta poistuttaessa nuoret asiakkaat totesivat tulevansa mielellään uudelleen, jos uusi peli-ilta tulevaisuudessa järjestetään.
– Toivottavasti järjestetään pian, joku poistuvista huikkasi.




