Lukijaposti | Tilaajille

Lukijapostia: Kenen paitaa kannat?

PELAAJA EI suostunut laittamaan ylleen Pride-aatetta tukevaa pelipaitaa. Nousi kohu ja syytöksiä, ettei hän tue ihmisten tasa-arvoa.

Entä jos joku haluaisi pukeutua pelipaitaan, jossa lukee: ”Pelaan niiden 365 miljoonan kristityn puolesta, jotka kokevat uskonsa vuoksi äärimmäistä vainoa”. Saisiko luvan ja kuinkahan moni muu pelaaja suostuisi pelaamaan sellaisessa paidassa? Siinä tulisi testatuksi, ovatko kaikki vakaumukset yhtä tasa-arvoisia.

Anita Ojala

KategoriatLukijapostiTilaajille

2 kommenttiaKommentoi

  • Ylpeys käy …17.3.2026 klo 14:16

    Priden työntö, pakkosyöttö, kuin käärmettä pyssyyn, joka elämän alueelle on ollut agressiivista kouluihin, kirkkoon, urheiluun. Jalkapallossa kapteenien nauhat ja kulmaliput on valjastettu aatteen vankkureiksi. Suvaitsevaisina ja tasa-arvon kannattajina esiintyvät ”ylpeät” ovatkin usein itse niitä kaikkein suvaitsemattomimpia.

  • Kristitty20.3.2026 klo 20:52

    Tällä hetkellä tuntuu, että vaino on valtiaana kaikkialla. Se, että osoittaa tunnistavansa jonkin ryhmän (esim. seksuaalivähemmistöjen) vainon, ei ole millään tavalla pois kristittyjen vainon huomioimisesta. Käsittääkseni kysymys oli joukkueen omasta intressistä ja asiasta, joka koskee todella monia, myös kristittyjä.

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.