Uutiset

”Muutos olisi pitänyt tehdä aikoja sitten”

Sari Orava ja Tiina Kaitanen olivat jo tutustumassa...
Sari Orava ja Tiina Kaitanen olivat jo tutustumassa uudistuneeseen kuntosaliin. Uudessa tilassa ovat nykyään kaikki aerobiset laitteet.

Uudistunut kuntosali Kuhmoisten yhtenäiskoululla avasi ovensa huhtikuun lopussa. Kuntosali laajeni useamman neliön verran, kun vanhan koulun aulaan saatiin oma tila aerobisille laitteille. 

– Uuteen tilaan siirtyivät kaikki meidän olemassa olevat aerobiset laitteet. Uutena tulivat hiihtolaite, voimaköydet ja kaksi erilaista pyörää. Seinälle saimme puolapuut ja leuanvetotangon sekä paikan nyrkkeilysäkille, kunnan liikunnanohjaaja Pipsa Suominen kertoo. 

Vanha kuntosali jäi niin sanotuksi ”painopuoleksi, ja sinnekin saatiin kolme uutta laitetta, neljättä vielä odotellaan.

Lisäksi kuntosalille hankittiin uutta pienvälineistöä. 

Laajennuksen kokonaiskustannus oli noin 21 000 euroa. 

Kuntosalin avajaisissa uusiin laitteisiin pääsi tutustumaan ammattilaisten opastuksella.

– Tämä oli hyvä muutos ja olisi pitänyt tehdä aikoja sitten. Ennen tätä sali oli niin ahdas, että siellä ei voinut lämmitellä, kun aina piti varoa muita ihmisiä, Eila Vainonen kiittelee uusia tiloja.

Juttu on julkaistu viikon 20 Kuhmoisten Sanomissa. Voit ostaa näköislehden irtonumeron täältä.

KategoriaUutiset

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.