TEKSTI JA KUVAT ARJA HEINILÄ
Talvi- ja kevätsään vuorottelu aiheutti sunnuntaiseen laskiaisriehaan ja Leijonahiihtoon muutamia ohjelman muutoksia. Hiihtokisat muuttuivat sulanmaan taitoradaksi ja sukset sai kokonaan jättää kotiin. Temppuilua ja tekemistä oli silti riittävästi.
Tapahtuman järjestivät kunta yhteistyössä eri yhdistysten kanssa.
Vaikka luistelukentällä vesi purskahteli jään alta, sujui ennakkoluulottomilta kokeilijoilta jääcurling mallikkaasti ja kivi liukui sulavasti kohti määränpäätään. Rimagolf keräsi innokkaita narupallojen heittäjiä luokseen. Pienimmät keksivät heittämisen sijaan asetella pallot rimalle. Mitaleja roikkui monen tyytyväisen pikkutemppuilijan kaulassa.
Kestosuosikkina pienten ja isompienkin kävijöiden joukossa toimi pelastuskalusto. Kiivettyään paloauton hyttiin, sai hetken kuvitella olevansa yhtä urhea ja komea kuin autoja esittelevät VPK:n miehet.
Lunta oli vielä sopivasti sen verran, että vaikkei ladut enää olleet kunnossa, pääsi pulkalla ja liukurilla vielä laskettelemaan. Laskuvauhti lupasi ihan hyvän pituisia pellavia. Laskiaissunnuntai saatiin siltäkin osin hienosti taputeltua.





















