Kun Kuhmoisissa kasvanut Nina Inkiläinen sai töitään esille kirjaston näyttelyyn, ei hänellä ollut vielä aavistustakaan siitä, mihin kaikkeen se johtaisi.
Joulusatu-nimistä teostaan samaan aikaan julkaisemassa ollut Ritva Pohjola näki nimittäin Inkiläisen työt ja ihastui tämän kädenjälkeen niin paljon, että kysyi, kiinnostaisiko Inkiläistä kuvittaa hänen satukirjansa.
– Olin haaveillut sellaisesta niin kauan, että tatta kai lähdin mukaan, Inkiläinen riemuitsee nyt.
Joulusatu on postuumisti julkaistu teos, joka tulee myyntiin Kuhmoisten kädentaitajiin. Kirjaa painettiin 50 kappaletta ja niistä saatu tuotto menee hyväntekeväisyyteen Ritvan muistoa kunnioittaen.
Inkiläinen kertoo rakastaneensa piirtämistä ja maalaamista lapsesta asti, vaikka kouluttautuikin välillä insinööriksi.
– En ymmärrä, miksi tein sen, sillä taiteilija minusta kuului tulla. Ei pienenä ehkä vain osannut ajatella, että taiteilija voisi oikeasti olla ammatti, hän pohtii.
Inkiläisen luomistyöt jatkuvat, mutta miten? Voit lukea koko jutun viikon 48 12-sivuisesta näköislehdestä, jonka voit ostaa täältä.




