Uutiset

Taideaineet opetetaan ensi syksystä alkaen Tekevän tiloissa – uusien opetustilojen rakentaminen yhtä kallista kuin vanhojen korjaaminen

Yhtenäiskoulun C-rakennus on pinta-alaltaan noin 1 100 neliömetriä....
Yhtenäiskoulun C-rakennus on pinta-alaltaan noin 1 100 neliömetriä. Luokkatilojen ja niiden aputilojen lisäksi rakennuksessa on lämpökeskus, liikuntatoimen varasto sekä kaksi asuntoa.

TEKSTI KATJA SIRVIÖ 
KUVA TUIJA KÄKI-LAHTINEN

Kuhmoisten yhtenäiskoulun taideaineet opetetaan ensi syksystä alkaen väistötiloissa Kuhmoisten työpaja Tekevältä vapautuvissa tiloissa Kuntotiellä. Koulun C-rakennus, jossa taideaineiden (kuvaamataito, musiikki, tekninen työ, käsityöt) opetustilat sijaitsevat on käytännössä käyttökelvoton. 

C-rakennuksen kohtalosta puhuttiin jo, kun uutta A-rakennusta suunniteltiin vuonna 2019. Tuolloin todettiin, että C-rakennuksen käyttö ja perusteellinen kunnostus tulee harkittavaksi viiden vuoden kuluttua.

Rakennuksen vuoden 2024 lopun tutkimusten ja korjaustöiden yhteenvedossa todetaan muun muassa, että tuulettumaton ulkoseinä altistaa kiinteistön kosteudelle ja mikrobivaurioille. Lisäksi ilmanvaihtokoneet ovat vuodelta 1997 ja saavuttavat laskennallisen käyttöikänsä viiden vuoden kuluessa. Vuonna 2023 kiinteistössä havaittiin mikrobikasvua. 

– Kesällä 2023 vaihdettiin lattia niihin tiloihin, joista mikrobiesiintymiä löytyi. Sen jälkeen käyttäjät eivät oirehtineet vuoteen. Musiikkiluokkaan tehty otsonointi ja sen jälkeinen tuuletus sai todennäköisesti mineraalikuidut liikkeelle, jonka jälkeen käyttäjät ovat altistuneet kuiduille, kunnan tekninen johtaja Virve Toukola kertoo. 

Kuitualtistuminen ei Toukolan mukaan aiheuta astman kaltaisia elinikäisiä sairauksia vaan hetkellistä oirehtimista. 

Sivistystoimen johtajan Pertti Terhon mukaan työterveyslääkäri arvioi viime syyskuussa rakennuksen riskitasoksi 4/5. Toukola oli tilaamassa kiinteistöön kuituremonttia ja -siivousta, mutta muutti suunnitelmia kuultuaan sen hinnan. 

– Kuituremontissa ja siivouksessa ei olisi ollut mitään järkeä, kun rakennus on muutenkin tekniseltä iältään käyttöiän päässä ja vailla peruskorjausta, Toukola sanoo. 

Kunnanhallitus perusti alkuvuodesta 2025 C-rakennuksen suunnittelu- ja ohjausryhmän, joka on kartoittanut erilaisia vaihtoehtoja opetuksen järjestämiseksi.  

– Ennen sitä olimme jo tutkineet, onko kunnalla sopivia väistötiloja, mutta kun kyse on taideaineista, niin aika vaikea sellaisia oli löytää. Sitten selvitimme konttiratkaisut ja pyysimme niistä tarjouksetkin, mutta ne olisi saatu käyttöön vasta elokuussa, suunnittelu- ja ohjausryhmän sihteerinä toimiva Terho kertoo. 

Konttiratkaisu olisi ollut kallis vaihtoehto, samoin oppilaiden kuljettaminen Padasjoelle. 

Tekevän tilat vapautuvat kesäkuun lopussa. Taideaineiden opettajien mukaan opetuksen siirtäminen sinne onnistuu kyllä, mutta järjestelyjä vaaditaan. 

– Opettajat ovat suunnitelleet tilan pohjapiirrosta sähköpistokkeiden tarkkuudella. Osa tilan isoista koneista pitää siirtää pois, samoin kaikkea vuosien varrella sinne kertynyttä tavaraa. Aikaa on käytännössä heinäkuun ajan, Terho kertoo. 

Tekevään siirtyy kuvaamataidon ja käsitöiden opetus. Musiikin opetus on siirtynyt A-rakennuksen monitoimitilaan jo aikaisemmin.

C-rakennuksen kohtalo jää kesäkuun alussa aloittavan uuden valtuuston päätettäväksi. Yli 1 000 -neliöisestä rakennuksesta pitäisi peruskorjata lähes 80 prosenttia. Varovaisen arvion mukaan peruskorjauksen hinta on samaa luokkaa kuin kokonaan uuden koulurakennuksen rakentaminen. 

Sivistystoimen kesäkuussa 2024 valmistuneen palvelutarveselvityksen mukaan kuvataiteen, musiikin ja käsitöiden pehmeiden materiaalien osalta opetus voitaisiin sijoittaa jo olemassa oleviin rakennuksiin, mutta se tarkoittaisi kotiluokkaperiaatteesta luopumista. 

Kovien materiaalien työtiloja on käytännössä mahdotonta sijoittaa olemassa oleviin tiloihin, sillä kapasiteetti eri riitä. Lisäksi selvityksessä todetaan, että mikäli käsityön pehmeiden materiaalien työtila siirtyy toisaalle yhtenäiskoulun kampusalueella, oppiaineen monimateriaalinen toteutus vaikeutuu merkittävästi. Selvityksen mukaan ratkaisu on perusteltu vain tilapäisjärjestelynä. 

Koulun B-rakennuksessa ei ole todettu sisäilmaongelmia.  

– Rakennus on sitä ikäluokkaa, että senkin kuntoa on syytä tarkastella. Pedagogisessa mielessä se ei vastaa nykyisiä tarpeita, Terho toteaa. 

KategoriaUutiset

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.