Kun Mikko Ampuja varttui Kuhmoisissa, oli hänellä tapana liikkua pyörällä paikasta toiseen. Vaikka työelämä vei lopulta muualle, huomasi hän autoilun olevan monin paikoin hankalaa – etenkin isoissa kaupungeissa.
Lopulta autoilu väheni, ja pyöräily teki paluun Ampujan elämään jopa niinkin suuressa mittakaavassa, että hän päätyi perustamaan oman, pyöriä liisaavan yrityksen saatuaan lapsen vuonna 2017.
Ampuja oli tuohon aikaan alkanut pohtia, mitä hän vastaisi tyttärelleen, kun tämä tulevaisuudessa kysyisi mitä isä teki ilmastokriisin aikaan.
– Otin lopputilin työstäni konsulttina, ja aloin miettiä keksinkö jotain, joka menisi yksiin omien arvojeni ja tämän aikakauden haasteiden kanssa, hän kertoo.
Näin syntyi ajatus työsuhdepyöristä, ja vuotta myöhemmin firma oli pystyssä.
Miksi työsuhdepyörä on edullisempi kuin itse ostettu? Lue lisää Ampujasta ja hänen Vapaus-firmastaan viikon 45 Kuhmoisten Sanomista. Voit tilata näköislehden tai ostaa irtonumeron täältä.







