Lahdesta Jämsään kulkevan 24-tien alentaminen valtatiestä kantatieksi ei näillä näkymin ole tapahtumassa ainakaan lähiaikoina.
Väylävirasto selvitti aiemmin yhteensä 82 tien osalta, miten hyvin niiden toiminnallisen luokan määritykset täyttyvät. Liikennejärjestelmäasiantuntija Jukka Peuran mukaan mitään konkreettista ei kuitenkaan ole tapahtumassa.
– Kyseinen selvitys antaa lähinnä taustatietoa mahdollisia tulevia päätöksiä varten, hän kertoo.
Peuran mukaan on totta, ettei valtatie 24:n rooli vastaa enää verkostollisesti valtatietä, minkä vuoksi luokan alennus olisi silti kohdallaan.
– Valtatie 24 on merkityksellinen lähinnä työmatkaliikenteessä. Ei niinkään valtakunnallisesti tai pitkän matkan väylänä, Peura toteaa.
Väyläviraston mukaan teiden luokitukset ovat pysyneet pitkälti samankaltaisina jo useita vuosikymmeniä.
24-tien luokituksen alentaminen olisi Peuran mukaan tarpeen myös siksi, että kantateiden suunnittelussa otetaan paremmin huomioon juuri paikallisen liikenteen tarpeet. Valtateiden suhteen tärkeää on puolestaan se, että esimerkiksi liittymiä olisi mahdollisimman vähän.
Mikäli teiden luokitusta koskevia muutoksia viedään myöhemmin eteenpäin, on kyse kuukausia kestävästä prosessista, johon myös kunnat, järjestöt sekä kansalaiset saavat ottaa kantaa.
Viikon 42 Kuhmoisten Sanomien pääkirjoitus koskee niin ikään valtatie 24:n luokkaluokitusta. Voit tilata näköislehden, tai ostaa vain irtonumeron, täältä.






