Ajankohtaista | Tapahtumat | Uutiset | Vapaa-aika

Virmailan suku kokoontuu elokuun alussa Kuhmoisissa

Inkeri Haarla-Kettunen on Wirmailan Rusthollin sukuyhdistys ry:n puheenjohtaja.
Inkeri Haarla-Kettunen on Wirmailan Rusthollin sukuyhdistys ry:n puheenjohtaja.

Virmailalaiset kokoontuvat pitkästä aikaa Kuhmoisissa. Viimeksi Kuhmoinen on ollut vuosijuhla ja -kokouspaikkakuntana kymmenen vuotta sitten.

Kuhmoinen on luonteva sukujuhlapaikkakunta, koska suurella osalla asukkaista on juuria Virmailan sukuun. Toivommekin, että juhla innostaa uusia jäseniä liittymään sukuyhdistykseen, vaikka juhlaan osallistuminen ei edellytäkään yhdistyksen jäsenyyttä.

Juhlapäivä 3. elokuuta alkaa lipunnostolla seurakuntakodin pihapiirissä. Messussa saarnaa sukuun kuuluva entinen kenttäpiispa Pekka Särkiö. Varsinainen juhla pidetään Kuhmolassa, jossa järjestetään ensin lounas etukäteen ilmoittautuneille. Vuosijuhla alkaa lounaan päättyessä.

Juhlapuheen pitää FT Ossi Viita. Vuosijuhlan jälkeen on vuosikokous.

Tänä vuonna yhdistyksen sukuneuvostoon tullaan valitsemaan uusia jäseniä, koska pitkäaikaisia jäseniä on nukkunut pois.

Sukuneuvoston jäsenyys vaatii, mutta myös antaa paljon. Sukuneuvostoon sopiva henkilö on kiinnostunut juuristaan ja historiasta, omaa laajat verkostot ja nauttii hyvästä seurasta.

Vuosikokouksen jälkeen on mahdollisuus osallistua vielä kotiseuturetkelle, joka tällä kertaa suuntautuu Puukkoisille, yhteen Kuhmoisten kauneimmista kylistä.

Odotamme tänäkin vuonna runsasta osanottoa sukutapaamiseen. Vuosittain järjestetty sukujuhla kokoaa Heikki Pietarinpojan jälkeläisiä ympäri Suomea johonkin Päijänteen ympäristön kuntaan, nyt on vuorossa Kuhmoinen. Joka vuosi juhlaan on osallistunut vieraita myös Suomen rajojen ulkopuolelta. Jälleennäkemiset ovat olleet riemastuttavia, uudetkin sukulaiset otetaan lämpimästi vastaan. Tutustumista juhlassa helpottaa osallistujien esittely, jossa mainitaan sukuhaara ja kotipaikkakunta.

Tervetuloa tapaamaan sukulaisia läheltä ja kaukaa!

Inkeri Haarla-Kettunen

KategoriatAjankohtaistaTapahtumatUutisetVapaa-aika

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.