Uutiset

Vuodeosasto lakkautusuhan alla

Pirkanmaan hyvinvointialueen aluehallitukselle esiteltiin maanantaina 21.päivä elokuuta palveluverkoston...
Pirkanmaan hyvinvointialueen aluehallitukselle esiteltiin maanantaina 21.päivä elokuuta palveluverkoston uudistamisen ensimmäistä osaa. Aluehallitus toivoo aiheesta laajaa keskustelua.

Kuhmoisten terveysaseman vuodeosastoa uhkaa ensi vuonna lakkauttaminen. Pirkanmaan hyvinvointialue perustelee Kuhmoisten vuodeosaston lakkauttamista sen taloudellisella kannattamattomuudella sekä rekrytointihaasteilla.

– Kuhmoisissa on ollut jo pidempään haasteena niin lääkärien kuin hoitohenkilöstönkin rekrytointi ja pysyvyys. Alkuvuoden aikana vuodosaston potilasmäärä on ollut 11-14 henkilöstötilanteen mukaan. Asiakkaista puolet on ollut ympärivuotiseen asumispalveluun jonottavia. Lopuista sairaalahoidon tarpeessa olevista 6-8 potilaasta on puolet ovat ulkokuntalaisia ja puolet kuhmoislaisia, sairaalapalveluiden palvelulinja johtaja Juha Kinnunen kommentoi perjantaina sähköpostitse.

Lue lisää vuodeosaston tilanteesta viikon 34 Kuhmoisten Sanomista. Voit tilata näköislehden tästä linkistä.

KategoriaUutiset

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.