Ajankohtaista | Kunta | Minne mennä | Tilaajille | Uutiset | Yhdistystoiminta

Kunnostettu Tehin hiekka kuhtuu – kunnanjohtajalla kasettiarkisto mukana pop up -tapahtumassa

Kunnostettu Tehin hiekka kuhtuu torstai-iltana. Rannan hiekka on...
Kunnostettu Tehin hiekka kuhtuu torstai-iltana. Rannan hiekka on kynnetty ja rikkaruohot poistettu. Lisäksi ympäristöä ja rakennuksia on siistitty.

TEKSTI & KUVA KATJA SIRVIÖ

TEHIN UIMARANTA on kun­nostettu. Kesän aikana rannan hiekka on kynnetty niin, että rikkakasvien juurakot on saatu pois. Beach volley -kenttä verk­koineen on uusittu, grillikotaa sekä muita rakennuksia ehos­tettu ja ympäristöä siistitty.

– Näen Tehin hiekassa po­tentiaalia. Kunta omistaa ran­nan ympäriltä paljon maata, ja laivalaiturikin siirtyi kunnan omistukseen. Paikka on aika mykistävä, sillä Tehin selkä on ihan mutkan takana. Silti pou­kama on suojainen, kunnanjoh­taja Sami Ylipihlaja kuvailee.

Hän oli seurannut rannan kunnostuksen ympärillä käytyä keskustelua jo viime syksynä.

Tehin laivalaiturin hankkimi­nen on Ylipihlajan mukaan osa pidemmän aikavälin strategista suunnitelmaa, joskin ajatus sii­hen lähti siitä, että Traficomil­la ei ole laiturille enää käyttöä.

– Laivalaiturin ja Tehin hie­kan etäisyys on puolisen kilo­metriä. Ensimmäinen ajatuk­seni jo aikaa sitten oli jonkin­laisen avovesiuintitapahtuman järjestäminen, Ylipihlaja ker­too.

Viime kesänä Tehin hiekalla näytti tältä. Nyt se on saanut kasvojen kohotuksen.

KUNNOSTETTU TEHIN hiekka korkataan kuluvan viikon tors­taina pienimuotoisella pop up -tapahtumalla, jonka kunta jär­jestää yhdessä Ruolahden kylä­yhdistyksen kanssa.

– Tehdään pieni numero siitä, että ranta on nyt kunnossa. Ta­pahtuman sijaan puhuisin mie­luummin kokoontumiskehoi­tuksesta. Haluaisimme ihmi­set paikalle toteamaan, kuinka hieno ranta meillä on, Ylipihla­ja toteaa.

Hänen mukaansa tapahtu­man ajankohta lyötiin tarkoi­tuksella lukkoon viimetipassa, jotta sille voitiin taata hyvät ke­lit. Tulevina vuosina formaatti tullee olemaan samanlainen.

Torstaina Tehin hiekalla mu­sisoi trio Nautilus teemalla ”kaukorantojen eksotiikkaa ja koti-ikävää”. Muu musiikki tu­lee itse kunnanjohtajan kaset­tiarkistoista.

Rannalla toimii myös buffet­ti, ja tarjolla on erilaisia piha­pelejä.

Kunta on järjestänyt tapahtu­maan bussikuljetuksen keskus­tasta. Ylipihlajan mukaan mat­kaltakin pääsee bussin kyytiin, kunhan reitillä olevilla pysä­keillä ajoissa huitoo.

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.