Elinvoima | Tilaajille | Uutiset | Yritykset

50 vuotta täyttävä puukkopaja pysyy pitäjässä, lupaa pääomistaja

Pasi Helin on viettänyt aikaa perheensä kesämökillä Ruolahdella...
Pasi Helin on viettänyt aikaa perheensä kesämökillä Ruolahdella lapsuudestaan lähtien. Automatkoilla pääkaupunkiseudulta Kuhmoisiin huomio kiinnittyi Rapalan valtavaan uistimeen. Sen kohdalta kesämökille oli enää noin tunnin ajomatka. – Siksi myös puukkopajan pihaan sijoitettiin tämä valtava puukko. Se on maamerkki, jota ihmiset voivat käyttää kuvaillessaan sijaintiaan. He voivat sanoa, että ajoimme juuri Rosellin ohi.

TEKSTI JA KUVAT KATJA SIRVIÖ

EI KOSKAAN Marttiinin kaltainen.

Janne Marttiini perusti puukkotehtaan Rovaniemelle vuonna 1928. Vuonna 2005 Rapala VMC Oyj osti Marttiini Oy:n koko osakekannan Marttiinin perheeltä. Ei ehtinyt kulua kymmentäkään vuotta, kun perinteikkäiden puukkojen valmistus siirrettiin Viroon Pärnun tehtaalle. Wikipedian mukaan Marttiini Oy valmistaa noin tuhat puukkoa ja veistä päivässä.

– Ei. Volyymi ei tule olemaan tärkein tavoitteemme. Eikä Rosellin puukkojen valmistusta siirretä Viroon. Meidän puukkomme valmistetaan käsin Kuhmoisissa. Jokainen niistä, vakuuttaa Roselli Oy:n omistaja Pasi Helin.

Vuoden alussa Helin osti loput yhtiön osakkeet Heimo Rosellilta, joka on myös UHC-teräksen kehittäjä.

Harmoisissa valtatie 24:n varrella sijaitsevan Rosellin puukkopajan toimintaa ohjaavat Helinin omat arvot. Kun UHC-teräksen merkityksen selittäminen kuluttajille osoittautui liian vaikeaksi, Roselli lanseerasi mainoslauseen ”one knife for life”.

– Ajatus on hyvin suomalainen. Yksi puukko kestää koko elämän ja siirtyy perintönä vanhemmalta käyttäjältä nuoremmalle, Helin kertoo.

Rosellilla ollaan valmiita tekemään kaikkensa, jotta puukko säilyisi sukupolvelta toiselle. Yrityksen myymillä puukoilla on elinikäinen takuu valmistusvirheiden varalta. Tämän lisäksi se tarjoaa korjaus- ja huoltopalvelua esimerkiksi silloin, jos tuppi on löystynyt tai kahva vahingoittunut. Lisäksi puukkoihin kuuluu ilmainen teroituspalvelu. Ihmiset eri puolilta maailmaa lähettävät puukkojaan Harmoisiin teroitettaviksi.

– Jos ostat meiltä puukon tai löydät vanhan puukon, jota et käytä, ostamme sen takaisin, kunnostamme sen ja myymme sen eteenpäin. Lisäksi myymme kakkoslaatuisia tuotteita, Helin kertoo ja jatkaa:

– Yritämme tehdä kaikkemme, jotta kenenkään ei tarvitsisi ostaa uutta puukkoa.

Se ei kuulosta erityisen pitkäikäiseltä liiketoimintamallilta tällaisena kertakäyttökulttuurin aikakautena.

– Mutta jos asiakkaitamme ovat kaikki maailman ihmiset, eivät he lopu kesken, Helin huomauttaa.

Rosellin puukkopajan yhteydessä sijaitseva myymälä on vastikään uudistettu. Pasi Helin toivoo sen saavan ohikulkijat pysähtymään ja houkuttelevan paikalliset metsästäjät syksyllä poikkeamaan paikalle, vaihtamaan kuulumisia ja teroituttamaan puukkonsa.

KUN HELIN osti ensimmäiset Rosellin osakkeensa vuonna 2015, yhtiön verkkokauppamyynti oli vaatimatonta ja toimintaa harjoitettiin vain muutaman jälleenmyyjän kanssa.

– Ihmettelen edelleen, miten tuotteita saatiin myytyä ulkomaille, koska täällä juuri kukaan ei puhunut englantia, Helin sanoo.

Nykyään Rosellin verkkosivut palvelevat kahdeksalla eri kielellä, ja verkkokaupan myynti on kasvanut voimakkaasti viime vuosien aikana. Siitä huolimatta tavoitteita ja tehtävää työtä riittää edelleen.

– Osallistuin alkukesästä suureen messutapahtumaan Pohjois-Amerikassa. Maailmassa on paljon puukonvalmistajia, mutta tällaisia skandinaavisia eräpuukkoja ei valmista kovinkaan moni, Helin sanoo.

Donald Trumpin tullimaksuihin liittyvät käänteet sulkivat hetkeksi ovet Yhdysvaltojen markkinoille. Helinin mukaan markkinoille Atlantin toisella puolella on kuitenkin jälleen mahdollista päästä, koska tullimaksut ovat laskeneet 25 prosenttiin.

Japanin Roselli on jo valloittanut, kun taas Kiinan-kauppa hiipui hieman koronapandemian yhteydessä. Eurooppalaisista erityisesti saksalaiset, ranskalaiset ja italialaiset ostavat Rosellin puukkoja. Toisinaan heitä näkee myös puukkopajan yhteydessä sijaitsevassa vastikään uudistetussa myymälässä.

– Uusien verkkosivujen ja uusien sosiaalisen median kanavien avulla olemme saavuttaneet asiakkaita ympäri maailmaa. Verkkomarkkinointiin liittyy kuitenkin jatkuvasti haasteita, sillä Google ja Meta pitävät puukkoa aseena, jota ne eivät halua näyttää, Helin kertoo.

Tilasimme nahan Italiasta ja jätimme yhden valmistusvaiheen pois. Näin eräpuukon hinta laski sataan euroon, mutta kukaan ei halunnut ostaa sitä.

Pasi Helin

ROSELLI OY täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Helinin mukaan jonkinlainen juhlavuoden tuote on suunnitteilla, mutta hän ei vielä tiedä, millainen siitä tulee. Suunnittelua hidastaa Helin itse:

– Asetan riman aina todella korkealle. Sitten toteuttamisesta tulee vaikeaa, eikä lopulta tapahdu mitään.

Puukkopajan uusin tuote on paljon toivottu sieniveitsi. Lisäksi vanhat keittiöveitset on suunniteltu kokonaan uudelleen.

– Eräpuukko ja keittiöveitsi ovat kaksi täysin erilaista tuotetta. Keittiöveitsiä kehittäessämme otin yhteyttä ruotsalaisiin ammattikokkeihin. Heidän avullaan aloimme kehittää kolmea yleisintä keittiöveitsimallia. Myös niiden täytyy näyttää meidän tuotteiltamme ja olla selvästi tunnistettavissa Rosellin tuotteiksi, Helin kertoo.

Mikä sitten tekee Rosellin puukoista helposti tunnistettavia? Visakoivuinen kahva ja terän muoto. Terä valmistetaan aina hiiliteräksestä, sillä siihen liittyy puukon tärkein ominaisuus, terävyyden säilyminen.

Rosellin puukon hinta on lähes aina kolminumeroinen. Hinta muodostuu kotimaisista materiaaleista ja Kuhmoisissa tehtävästä käsityöstä. Helinin mukaan pajalla yritettiin kerran valmistaa edullisemman hintaluokan puukkoa.

– Tilasimme nahan Italiasta ja jätimme yhden valmistusvaiheen pois. Näin eräpuukon hinta laski sataan euroon, mutta kukaan ei halunnut ostaa sitä.

Pasi Helin omistaa Roselli Oy:n osakkeet, mutta Mika Rosellilla on edelleen pieni omistusosuus ja hän toimii yhtiön toimitusjohtajana. – Se on hyvä asia, sillä hän tuntee Suomen työlainsäädännön ja muut vastaavat asiat. Minä haluan oppia kaiken puukkojen valmistuksesta, jotta voin vastata asiakkaille, kun he esimerkiksi kysyvät puukon teroituskulmasta, kertoo itsekin metsästystä harrastava Helin.

PASI HELIN ei halua, että Rosellista tulee Marttiinin kaltainen, mutta hänellä on yksi esikuva. Se on Nokian vuonna 1998 perustama Vertu, jonka kalleimmat puhelimet maksoivat kymmeniätuhansia euroja.

– Näin kerran sellaisen Las Vegasissa ja ihmettelin, miksi kukaan maksaisi puhelimesta niin paljon. Minulle kerrottiin, että maailmassa on rikkaita ihmisiä, jotka haluavat vain asettaa puhelimen pöydälle näyttääkseen omistavansa sellaisen, Helin kertoo.

– Unelmani on, että Rosellillakin olisi jonakin päivänä puukko, jonka voisi vain ottaa esille ja vastapäinen henkilö kysyisi: Miten ihmeessä onnistuit saamaan tuollaisen? Sen toimitusaikahan on kaksi vuotta.

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.