Ajankohtaista | Ihmiset & ilmiöt | Tilaajille | Uutiset

Kansanedustaja Oras Tynkkynen päättää pyöräkiertueensa Kuhmoisiin

TEKSTI KUHMOISTEN SANOMAT

Pirkanmaalainen kansanedustaja ja vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen päättää koko Pirkanmaan kattavan pyöräkiertueensa Kuhmoisiin elokuun ensimmäisenä päivänä. Tynkkynen kiertää kaikki maakunnan kunnat polkupyörällä. Urakka alkaa Tampereelta tulevana perjantaina.

– Kansanedustajan on tärkeä edustaa koko maata ja kansaa. Kohtaamiset ja keskustelut kansalaisten kanssa auttavat kanavoimaan arjen kokemuksia eduskunnan päätöksentekoon, Tynkkunen toteaa.

Kiertueen kuluessa Tynkkynen on tavattavissa jokaisessa Pirkanmaan kunnassa. Matkan varrella hän osallistuu myös erilaisiin tapahtumiin, kuten Työväen musiikkitapahtumaan Valkeakoskella ja Prideen Orivedellä.

Tynkkynen teki vastaavan kiertueen tasan 20 vuotta sitten. Tuolloin hän oli vihreiden tuorein kansanedustaja, nyt puolestaan kokenein.

– 20 vuodessa on moni asia muuttunut, mutta yksi asia pysyy – kohtaamisen merkitys. Toivon, että tälläkin kertaa saan tavata mahdollisimman paljon ihmisiä ja kuulla heidän näkemyksiään, hän sanoo.

Tynkkynen taittaa matkan käytetyllä sähköavusteisella pyörällä. Kiertueen kokonaispituus on noin 630 kilometriä, ja päivittäiset ajomatkat vaihtelevat noin 50 kilometristä 90 kilometriin.

Kommentoi

Nimi ja sähköpostiosoite tulee vain toimituksen käyttöön. Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt tietosuojaselosteen.